Kaip paruošti CV?

kaip rašyti CVKaip rašyti CV

Ieškodami darbo būtinai turime parengti gyvenimo aprašymą – CV .  Kaip šią informaciją pateikti, kad ji sudomintų būsimą darbdavį?

CV rašymas yra atsakingas ir kruopštus darbas, bet juk to nedarote kasdien. Pasiruoškite vieną dokumentą ir priklausomai nuo situacijos jį koreguokite. Taip pamažu sukursite išsamų savo CV.  Pasistengti verta – tai Jūsų vizitinė kortelė, kurią gavęs darbdavys turės apsispręsti – kviesti Jus pokalbio ar ne.

Įsivaizduokite save darbdavio ar atrankos specialisto vietoje. Kaip reaguotumėte, jei gautumėte  CV, kuris yra netvarkingas, parašytas skirtingais šriftais, nesilaikant raštvedybos reikalavimų, su gramatinėmis, skyrybos ar stiliaus klaidomis, aklai nukopijuotas pagal internetinį pavyzdį, nepakeičiant net asmeninių savybių, su neaiškiais laiko tarpais tarp įvardintų darbo laikotarpių?

Manyčiau, atsakymas aiškus. Nemeluokite ir nekurkite idealaus savo paveikslo – tiesa dažnai išlenda kaip yla iš maišo jau pirmojo pokalbio metu. CV pradžioje būtina pateikti asmeninę informaciją: vardą, pavardę, amžių ir kontaktus. Duomenys apie Jūsų šeimyninę padėtį ir vaikų skaičių nėra privalomi. Jei turite elektroninio pašto adresą, jį taip pat įrašykite,   bet nesinaudokite vaikų, draugų adresais – gali susidaryti įspūdis, kad iš viso nemokate naudotis elektroniniu paštu. Geriau susikurkite savo pašto dėžutę – tai neužims daug laiko.

Netinkamą įvaizdį formuoja ir toks elektroninio pašto adresas, kuriame yra ne Jūsų vardas ar pavardė, o gyvūno, daikto pavadinimas, skaičių kombinacija, keiksmažodis ar pan. Šypseną ir nepasitikėjimą kelia tokie elektroninio pašto adresai kaippupulis@…ltromance@…lt, sexy@…lt.

Labiausiai darbdavį dominanti informacija – Jūsų kompetencijos. Visų pirma turėtumėte nuspręsti, kuo patrauksite darbdavio dėmesį. Jei galite pasigirti darbo patirtimi, karjeros pasiekimais, pradėkite nuo buvusių darboviečių. Jei Jūsų stiprioji pusė – geras išsilavinimas ir žinios, akcentuokite jas, būtinai tiksliai nurodydami fakulteto, specialybės pavadinimą, net diplominio darbo temą, jeigu ji susijusi su būsima darbo sritimi. Nurodykite ne tik tai, ką studijavote, bet ir specialius kursus, mokymus, seminarus. Tai, ką nurodysite pirmiau, bus labiau įsidėmėtina, patrauks darbdavio dėmesį.

Rašydami apie darbo patirtį, atminkite, kad dažnai skirtingose kompanijose tokias pačias pareigas užimančių žmonių atsakomybė ir veikla gali skirtis, todėl nepamirškite nurodyti, už ką buvote atsakingas, kokie buvo Jūsų veiklos tikslai. Paminėkite ir savo pasiekimus, ir išėjimo iš darbo priežastį – jei būsite pakviesti pokalbio, apie tai Jūsų vis tiek pasiteiraus – verčiau užbėkite tokiam klausimui už akių.

Bene svarbiausia CV dalis – Jūsų įgūdžių aprašymas. Pradėkite nuo asmeninių, profesinių, socialinių įgūdžių, aktualių pareigoms, į kurias pretenduojate. Rašydami apie asmenines savybes, paminėkite tik tas, kurios galėtų praversti būsimame darbe. Reikėtų ne tik paminėti kalbas, kurias mokate, bet ir įvertinti realų jų mokėjimo lygį. Paminėkite darbo kompiuteriu įgūdžius, išvardinkite programas, kuriomis mokate dirbti. Jei turite vairuotojo pažymėjimą, paminėkite ir tai.

Pabaigoje pateikite papildomą informaciją, kuri leis darbdaviui susidaryti įspūdį apie jus kaip apie asmenybę – pomėgius, papildomus užsiėmimus. Jeigu tokių neturite, nesistenkite išsigalvoti, nes net visiškai nekaltas klausimas apie įvardintą pomėgį, skirtas atsipalaiduoti, pasijusti laisviau, sukurs papildomą įtampą. Taip pat CV pabaigoje galite pateikti ir kontaktus žmonių, kurie galėtų Jus rekomenduoti, tik nepamirškite jų perspėti apie galimą skambutį.

Rekomenduotume savo CV nusiųsti iš karto kelioms įdarbinimo agentūroms. Taip turėsite daugiau galimybių susirasti darbą. Tačiau turėkite galvoje tai, kad nė viena tokio pobūdžio įmonė negali daryti įtakos Jūsų pasisekimui – jos nekuria darbo vietų, tai daro darbdaviai. Tačiau jeigu į laisvą darbo vietą paskelbtas konkursas, nesistenkite jo išvengti nešdami savo CV tiesiogiai darbdaviui. Mūsų praktikoje buvo ne vienas atvejis, kai tokia kandidatūra net nebuvo svarstoma, motyvuojant tuo, kad noras išvengti konkurso – pirmas požymis, jog žmogus bijo konkurencijos. O tai reiškia, kad kandidatas per silpnas, neturi kažkokių reikiamų savybių.

Baigtas CV turi būti aiškus, tvarkingas, išsamus. Jei gyvenimo aprašymas bus per trumpas, darbdavys negalės susidaryti nuomonės apie jus. Yra tekę gauti CV, kuriame buvo tik vardas, pavardė, kontaktai ir išsilavinimas. Žinoma, to žmogaus pokalbio nekvietėme – jei jis nenorėjo skirti laiko CV rašymui, kažin ar jį apskritai domina laisva darbo vieta. Tačiau nepersistenkite, nerašykite romano – CV neturėtų būti ilgesnis kaip du A4 formato lapai. Jei pateikiate į rankas ar siunčiate paprastu paštu, turi būti atspausdintas juodai ant balto, geros kokybės popieriaus. Jei CV siunčiate elektroniniu paštu, rekomenduojama jį išsaugoti MS Office ar Acrobat Reader programinės įrangos formato failais. Labai ilgas, su smulkiais aprašymas CV palieka neprofesionalumo įspūdį.